Ukřižovaný samurajů
phpRS
Dnešní datum: 10. 12. 2018  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Ke stažení :: Odkazy  
Hlavní menu


Návštěvy
TOPlist

Video
Jen pro porovnání...
Jen tak...
Filosoficko-policejní:

Jde takhle policista po ulici a říká si:" myslím, tedy jsem!" a zmizel.

Jeden homofóbní:

Nejnovějšími průzkumy bylo zjištěno, že naprostá většina současných dívek by brala chlapce který je galantní, slušný, hezký, milý, pozorný, vhodně oblékaný a nemluví sprostě.

Problém je jen v tom, že takový chlapec, ...který je galantní, slušný, hezký, milý, pozorný, vhodně oblékaný a nemluví sprostě, již většinou chlapce má.

A ještě policejní z Anglie:

Policista příjde do knihovny. Knihovnice se otočí od registratury a ptá se: "co se stalo, pane? Jste zde služebně nebo začalo pršet?"

Elektronická pošta
pro magazín Vevetečky
redakce@vevetecky.cz

Nové články

Odborné texty

* Ukřižovaný samurajů

Vydáno dne 28. 05. 2009 (2567 přečtení)

V italštině vychází nová kniha o neznámém období historie: velká revoluce křesťanských samurajů v roce 1637. Zhruna dvaačtyřicet tisíc japonských křesťanů, včetně žen a dětí, se vzbouřili pronásledování a opevnili na poloostrově Shimabara, v hradě Hara. Zde drželi největší armádu samurajů, jakou kdy Japonsko v dějinách poznalo. Do jednoho byli zmasakrováni a jejich povstání vyprovokovalo na dvě století uzavření Japonska okolnímu světu. Když se evropští misionáři mohli v druhé polovině 19. století vrátit, nalezli potomky dávných křesťanů, kteří tajně uchovávali víru předáváním z generace na generaci. Až koncem 19. století přestalo v zemi Vycházejícího slunce pronásledování křesťanů. Zbytky se soustředili v Nagasaki. A na ně se soustředil útok atomovou bombou.

První kapitola:

Dvaadvacátého dne sedmého měsíce, osmnáctého roku Tembunovy éry, veplula čínská džunka do malého přístavu v Kagošimě, jižně od Kjušu. Velel ji kapitán Avan, kterého portugalci přezdívali «o ladrão» (lupič). Na palubě byl jezuita František Xaverský a jeho spolubratři Cosme de Torres a Juan Fernandez. S nimi rovněž japonec Anjirō, který byl waco – tedy pirát čínských moří, předtím než se nechal pokřtít v Goa a přijal jméno Pavel de Santa Fé. Dalšími pokřtěnými ze skupiny byli japonci Antonín a Joane, číňan Manuel a malabarský Ind Amador.

František Xaverský se přesně jmenoval František de Jasu y Javier a narodil se v roce 1506 na rodinném hradě Javier v Navaře. Jeho otec, don Juan, doktor boloňské univerzity, byl předsedou Consejo Real. Jeho matka byla urozená dáma doña María de Azpilcueta. František studoval na Sorboně, kde byl i vítězem běžeckého závodu. Tam poznal Iñigo de Loyola. Stal se jedním z prvních přívrženců Tovaryšstva Ježíšova, a hned se vypravil do východních misií, nejprve do Indie. Mezi jeho tisíci dobrodružstvími se vzpomíná nebezpečný útěk do džungle pronásledovaný škrtiči thugs, kteří netušili, že před sebou mají vyjímečného běžce.
František Xaverský se zdrčel necelé tři roky v Japonsku než pochopil, že evangelizace musí vycházet z Číny. Právě ze Země středu získali japonci všechno: od filosofie po písmo, a vážili si opravdu všeho, co pocházelo z Číny. František, sužovaný vyčerpáním a nemocemi, zemřel v 46 letech na ostrůvku Sancian naproti čínskému pobřeží, zatímco se snažil dostat do Kantonu, v noci 2. prosince 1552, v blízkosti jediného čínského křesťana Antonína. Odhaduje se, že během své misionářské aktivity osobně obrátil přes jeden milion osob.

Tojotomi Hidejoši byl jediným pánem Japonska. Císař už delší dobu neznamenal vůbec nic.: jedině šogun, jako politický a vojenský vůdce, byl někdo. Byl diktátor, a to přesto, že oficiálně nepřevzal ani titul šoguna. Jeho nejlepším stratégem byl Takajama Ukon, jedna z největších politických a kulturních osobností. Ale byl křesťanem, a jako takový pokládal Krista za své skutečného pána nade všemi. To nemohl Hidejoši snést. Po tisících se nechali japonci oklamat tím náboženstvím portugalců a španělů, kteří založili šíření svých říší ve stopách misionářů podmaňujících si lidská srdce. Hidejoši nemohl snést, aby se totéž stalo v Japonsku. Dokud se křesťanství omezovalo na přesvědčování rolníků, snášel ho, neboť tato tolerance podporovala obchod s evropany. Rolníci neměli v Japonsku žádný význam, nikdy ho neměli. Jestliže i vysoce postavený Takajama pokládá Kristův zákon za nadřazený zákoným vydaným Bakufu – vládou, pak se věci mění a musí se zjednat náprava.
Takajama je zatčen a jeho majetek zabavený. S celou rodinou je odsouzený do vyhnanství. Tím chce Hidejoši dát odstrašující příklad ostatním, a jakmile vykazuje ediktem z 1587 misonáře, zajistí 26 křesťanů z hlavního města a nechává je deportovat do Nagasaki. Oněch 26, včetně misionářů, bylo nuceno naboso pochodovat v kruté zimě 30 dní. A proč do Nagasaki? Protože Nagasaki byl přístav pro evropské lodě, a prakticky křesťanské město vybavené biskupským sídlem, řádovými školami a seminářem, ze kterého vyšlo 15 domorodých kněží. Všichni obyvatelé byli vyrozuměni o příchodu odsouzenců a lemovali cestu na kopec Nišizaka. Tam bylo připraveno 26 dřevěných křížů – řada, která dosahovala téměř k přístavu. Pod každým z křížů dva samurajové vyzbrojení kopím (!+!). Po ukřižování odsouzenců se z jejich řad ozval pohřební zpěv samurajů jisei no uta; a jeden hlas zanotoval žalm «Laudate Dominum», čímž uklidnil protesty zástupu. Všichni v hlubokém tichu naslouchali až do konce, na nějž navázal jiný zpěvem «Sanctus». Když byla u konce i tato melodie, jeden z františkánů na kříží začal šeptat: «Jesús, María… Jesús, María…». A hend se přidalo více než čtyřitisíce přítomných křesťanů opakovat nenbutsu, jednoduchou litanii na buddhistickém základě s křesťanskými slovy.

Terazawa Hazaburo byl důstojníkem pověřeným oním divadlem, které Hidejoši připravil jako příkladný trest. A měl mu za ně osobně odpovídat.

Ale začal mít starosti. Přítomní nebyli vůbec terorizováni pohledem na vládní krutost. Dokonce se zdálo, že čerpaní sílu z klidných tváří ukřižovaných. Jeden z visících, Pavel Miki, žádal, aby mohl promluvit. Terazawa váhal. Nevědel, co dělat. Oči všech přítomných hleděli na něj. Odhadoval, že při nepříjemnostech byl neměl dostatek mužů k nastolení pořádku. Rozhodl se tedy vyhovět.
Pavel Miki byl synem generála ve službě Takajama Ukona. Stal se jezuitou a byl vysvěcen na kněze. Měl 33 let. Řekl svoje jméno a prohlásil, že nespáchal žádný zločin. Byl odsouzen na smrt jen proto, že kázal Kristovo náboženství. Odpustil svým katanům, a připomněl přítomným, že skutečně existuje nebe tím, jaký klid zachovával ve chvílích smrti. A zakončil posledními Kristovými slovy «Pater, in manos tuas…».
Terazawa v tom okamžiku pochopil, že věc zašla daleko, a suchým rozkazem přikázal samurajům vykonat rozsudek. Kopí proniklo 26 boků, zatímco ze zástupu se ozývaly hlasy protestů. Terazawa se z rozvahy hned stáhl. V úřadě usedl a hledal slova k hlášení. Jen nevěděl odkud začít. Bylo zřejmé, že příkladný trest měl protichůdný výsledek i příklad. Nemýlil se. Po masové popravě počet žádostí o křest v Nagasaki prudce vzrostl.
Hidejoši neměl čas čelit jim, protože zemřel a přenechal pole k nevídané bitvě o moc. Ale proto neustalo systematické odkřesťanšťování Japonska. Opět v Nagasaki, 5. února 1597, bylo mučeníků 36: šest františkánských misionářů, tři japonští jezuité a 26 laiků. S exekucemi se pokračovalo až do 1889, roku v němž Japonsko a křesťanství konečně uzavřelo mír.
Ale rok, který nás zajímá je 1637. Touto dobou, přes zákazy a příkladné tresty, dosáhl počet křesťanů v Japonsku 300.000. Všichni katolíci.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Michael | Počet komentářů: 87 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Audio
To nejlepší od Šimka & Grossmanna:

Pupák na plovárně ...7,27MB

Exkurze do zoo.........9,79MB


Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!Nejkomentovanější články

Databáze je prázdná!


Hudební odkazy

Písně z Kancionálu:

322.............3,94MB

Introit 409.........4,80MB

Přijímání 409.........3,51MB

Introit 517.........3,88MB

Přijímání 517.........4,49MB

901.........2,18MB


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.