Kánony tridentského sněmu o eucharistii
phpRS
Dnešní datum: 10. 12. 2018  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Ke stažení :: Odkazy  
Hlavní menu


Návštěvy
TOPlist

Video
Jen pro porovnání...
Jen tak...
Filosoficko-policejní:

Jde takhle policista po ulici a říká si:" myslím, tedy jsem!" a zmizel.

Jeden homofóbní:

Nejnovějšími průzkumy bylo zjištěno, že naprostá většina současných dívek by brala chlapce který je galantní, slušný, hezký, milý, pozorný, vhodně oblékaný a nemluví sprostě.

Problém je jen v tom, že takový chlapec, ...který je galantní, slušný, hezký, milý, pozorný, vhodně oblékaný a nemluví sprostě, již většinou chlapce má.

A ještě policejní z Anglie:

Policista příjde do knihovny. Knihovnice se otočí od registratury a ptá se: "co se stalo, pane? Jste zde služebně nebo začalo pršet?"

Elektronická pošta
pro magazín Vevetečky
redakce@vevetecky.cz

Nové články

Ostatní texty

* Kánony tridentského sněmu o eucharistii

Vydáno dne 18. 05. 2012 (5034 přečtení)

Podívejme se, jaké pravdy ohledně eucharistie slavnostně prohlásil Tridentský koncil, svolaný roku 1545 papežem Pavlem III..

Kánon I.

Jestliže někdo POPÍRÁ, že v Nejsvětější svátosti je opravdu, skutečně a podstatně obsaženo tělo a krev spolu s duší a božstvím Pána našeho Ježíše Krista, a tudíš celý Kristus, ale ŘÍKÁ, že on je v ní jen jako ve znamení nebo v obrazu nebo působností: ANATHEMA SIT. бонприкс


Kánon II.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že v Nejsvětější svátosti zůstává podstata chleba a vína s tělem a krví Pána našeho Ježíše Krista, a POPÍRÁ onu podivuhodnou a jedinečnou proměnu celé podstaty chleba v tělo a celé podstaty vína v krev, přičemž zůstávají pouze způsoby chleba a vína, kteroužto proměnu zajisté katolická Církev velmi vhodně nazývá transsubstanciací: ANATHEMA SIT. bonprix


Kánon III.

Jestliže někdo POPÍRÁ, že v této úctyhodné svátosti eucharistie je obsažen celý Kristus pod každou způsobou a v každé oddělené části každé způsoby: ANATHEMA SIT.


Kánon IV.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že po uskutečněné konsekraci tělo a krev Pána našeho Ježíše Krista NENÍ v podivuhodné svátosti eucharistie, ale pouze při jejím užití, když je přijímána, ne však před nebo poté, a že v hostiích nebo konsekrovaných částečkách, které jsou uchovány nebo které zůstávají po přijímání, nezůstává pravé tělo Páně: ANATHEMA SIT.


Kánon V.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že hlavním ovocem Nejsvětější eucharistie je odpuštění hříchů nebo že z ní nevzcházejí jiné účinky: ANATHEMA SIT.


Kánon VI.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že v svaté svátosti eucharistie Kristus, jednorozený syn Boží, nemá být navenek uctíván kultem klanění, a tedy že ani nemá být uctíván zvláštním velebením, ani že nemá být podle chvályhodného a všeobecného ritu a zvyku svaté Církve nošen v procesích, ani že nemá být veřejně vystaven lidu, aby byl adorován, a že ti, kteří jej uctívají, jsou modloslužebníky: ANATHEMA SIT.


Kánon VII.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že není dovoleno uchovávat svatou eucharistii ve svatostánku, ale že hned po konsekraci musí být nutně rozdílena mezi přítomné nebo že není dovoleno, aby byla s úctou přinášena nemocným: ANATHEMA SIT.


Kánon VIII.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že Kristus přijímaný v eucharistii je přijímán pouze duchovně a ne také svátostně a skutečně: ANATHEMA SIT.


Kánon IX.

Jestliže někdo POPÍRÁ, že všichni a jednotliví Kristovi věřící obojího pohlaví, když dosáhnou věku rozlišování, jsou podle příkazu svaté matky Církve vázáni přijímat každého roku alespoň o Velikonocích: ANATHEMA SIT.


Kánon X.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že není dovoleno celebrujícímu knězi, aby sám přijímal: ANATHEMA SIT.


Kánon XI.

Jestliže někdo ŘÍKÁ, že pouze víra je dostačující přípravou na přijetí Nejsvětější svátosti: ANATHEMA SIT. A aby tak veliká svátost nebyla přijímána nevhodně a tedy k smrti a zatracení, stanoví a prohlašuje tento svatý sněm, že ti, jejichž svědomí tíží smrtelné hříchy, musí napřed vykonat svátostnou zpověď, jestliže mohou dostat zpovědníka, jakkoli velice se považují za kající. Jestliže by však někdo učil opak, kázal nebo zatvrzele tvrdil, nebo dokonce se odvažoval hájit opak ve veřejné disputaci, budiž tím samým EXKOMUNIKOVÁN.

[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: Martin | Počet komentářů: 491 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Audio
To nejlepší od Šimka & Grossmanna:

Pupák na plovárně ...7,27MB

Exkurze do zoo.........9,79MB


Nejčtenější články

Neexistuji vhodna data!Nejkomentovanější články

Databáze je prázdná!


Hudební odkazy

Písně z Kancionálu:

322.............3,94MB

Introit 409.........4,80MB

Přijímání 409.........3,51MB

Introit 517.........3,88MB

Přijímání 517.........4,49MB

901.........2,18MB


Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.