Unesená spravedlností

Autor: Michael <michael(at)vevetecky.cz>, Téma: Důležité, Vydáno dne: 04. 08. 2010

Angela Lucanto byla odebrána rodičům v roce 1995, když měla sedm let, a celé desetiletí byla před nimi ukrývána. Její otec byl nevinně obviněný z incestní pedofilie, a zůstal tři roky ve vězení. Adopce dívky proběhla až po jeho osvobození!

Raffaella Lucanto, Angelina maminka, se na mě upřeně zadívá, a přisune bílý papír s tužkou: “Namalujte strašidlo!” Tužka mi přejíždí po papíře nahoru, a po zatáčce znovu dolů v náznaku prostěradla. “To stačí. Za tohle se dostanete do vězení.”
Nepřehání: takto začala tragédie, která znamenala dva a půl roku vězení pro jejího nevinného manžela Salvátora, a ještě bezohlednější věznění jejich dcery Angely na deset let. Opravdový únos, ale ne od kriminální bandy, nýbrž té, kterou označujeme jako “spravedlnost” státní správy.

Titul knihy, vyprávěné v první osobě samotnou Angelou v rozhovorech se dvěma novináři, odhaluje krutou praxi moderních inkvizitorů:
24. listopadu 1995 byla Angela ve škole, klidná a spokojená jako vždy. Do její druhé třídy vstoupili dva karabiníci v uniformě a sociální pracovnice a odvedli ji pryč. Rodiče nic nevěděli. Odpoledne přijela s rodinným vozem matka, aby Angelu vyzvedla, ale ona tam nebyla. V tu chvíli zažívala nepředstavitelný strach. Ale ještě větší hrůzou procházela holčička na zamřížovaném místě, když plynuly dny a noci bez rodičů. Řekli jí pouze to, že tatínek dělal ošklivé věci, a že se vrátí domů, až když to připustí. Ale ty “ošklivé věci” se nikdy nestaly, a Angelin pevný charakter se nedal zlomit. Do té doby než ji horlivá psycholožka - spolupracující s vyšetřovatelem s úkolem “nechat promluvit” -požádala, aby nakreslila strašidlo. Právě postavu pod prostěradlem interpretovala jako falický symbol. A nato byl otec 26. ledna 1996 o páté hodině ranní přivlečen do věznice sv. Viktora. Nikdo nechápal, co se děje. Rodiče si byli jistí, že takovéhle nedorozumnění se musí rychle vysvětlit. Přesto se vyřešení protáhlo na několik let.

Co bylo v pozadí tohoto případu?
Čtrnáctiletá sestřenice trpící nervovými poruchami (která je dodnes v psychiatrickém zařízení na léčbě) obvinila z osahávání svého bratra. Potom zvolna rozšiřovala okruh, aby se stala zajímavou, na své rodiče, dva bratry, strýce, a další příbuzné - dokonce i na jednoho, co žije v Americe, a kterého nikdy neviděla... ale který se podle ní každý víkend účastnil sexuálních orgií v Itálii. Dospívající nelze nic vyčítat, je nemocná, ale neštěstím byl státní zástupce, který jí věřil.
Nevýznamný Petr Forno, avšak známý pro svou “metodu Forno” (Pec), kdy se děti odvedené od rodiny vyslýchají pomocí psychologů a sociálních pracovníků bez přítomností zákonných zástupců, a na obviněných bez důkazů leží úkol dokázat svou nevinnost. Angelin otec byl kvůli tvrzení psychotické puberťačky, že znásilňuje svou dceru, a na základě “rozhodujícího důkazu” v podobě kresby ducha, odsouzen na 13 let žaláře.
Soud II. stupně, i odvolací soud, prokázal nevinnost. Ale bez omluvy. Rodina dodnes čeká až soudce Forno požádá o prominutí, že zničil život fungující rodiny, a především život dívky. Ode dne, kdy byla odvedena ze školy, ji rodiče deset let neviděli. Nejprve byla zadržovaná v Centru rodinné ochrany - a když rozčilená matka žádala její propuštění - byla převezena policejním vozem se sirénou do dětského domova v Janově. Odtud se pokusila utéci, ale nakonec byla dána k adopci rodině z Varese. O ničem z toho něměli rodiče ani tušení. Takto se zachází s předpokládanou obětí zneužívání.
Opravdu krutým momentem bylo, že ačkoliv byl muž propuštěn jako nevinný, stejná spravedlnost před nimi skrývala vlastní dítě, a pokračoval proces adopce a předání novým rodičům. Peklo, absurdní mašinérie, kterou nedokázali zastavit. Přesto ji nepřestali hledat. V domě nic nezměnili, hračky a všechny věci ji měly čekat, jak byla zvyklá. V létě 2005 zjistili z jednoho dokumentu, že adoptivní rodina jezdí k moři v Alassio, tak ji celé týdny hledali s manželem na pláži. Přes všechny obavy ji otec našel, a poznal. Jen s velikým úsilím jí neběželi vstříc. Po měsíce mlčeli, a skrytě ji pozorovali před školou. Poté ji bratr František opatrně oslovil, s obavou, že už nechce rodiče vidět, ale ona je pořád čekala. Vrátila se k pěstounům, a posbírala si svoje věci. Měla 17 let, byla adoptovaná, bylo jí zakázáno se s námi stýkat - ale jakmile dovršila 18 let vrátila se ke své rodině.
Boj ovšem neskončil: rodiče musí zpět adoptovat vlastní dceru, pro úřady není jejich, a má cizí příjmení. Budou také bojovat o odškodnění. Vždyť jim byrokracie naúčtovala první rok 60 milionů lir za únos. Takové výkupné nezaplatí...http://giustiziaintelligente.blogspot.com/2009/02/rapita-dalla-giustizia.html